Lasten ja nuorten liikenneturvallisuuden ja päihteettömyyden edistämisen hyviä käytäntöjä ja toimintamalleja

 

Lisätietoja:

Terveyden edistämisen johtaja, Oili Ylihärsilä, oili.yliharsila(a)seinajoki.fi

 

Alakouluikäiset

Turvallinen koulutie - oppilaan reittiohje valokuvin koulun kotisivuilla

Lisätietoja:

Törnävän koulun rehtori, Kimmo Rantanen, kimmo.rantanen(a)edu.seinajoki.fi

http://koulu.seinajoki.fi/tornava/turvallinen_koulumatka.html

 

Yläkouluikäiset

Poliisin puheenvuoro rippikoululaisten vanhemmille

Lisätietoja:

Ylikonstaapeli, Jussi Vaahtoniemi, Etelä-Pohjanmaan poliisilaitos, Lapuan poliisiasema jussi.vaahtoniemi(a)poliisi.fi

 

"Miten Voin?" - hyvinvointipäivä

Kauhavan Yläkoulun rehtori, Hannu Mäkynen,  hannu.makynen(a)kauhava.fi

Koulukuraattori, Tiina Hauta,  tiina.hauta(a)kauhava.fi

Kouluterveydenhoitaja,Sari Kamppinen,  sari.kamppinen(a)kaksineuvoinen.fi

 

Asenteet ja keskustelu liikennekäyttäytymisestä

Lisätietoja:

Yhteyspäällikkö, Heli Lintamo, Liikenneturva heli.lintamo(a)liikenneturva.fi

 

II-asteen opetusikäiset

Liikenneturvallisuuden teemapäivä ammatillisessa oppilaitoksessa

Lisätietoja:

Koulutuspäällikkö, Reijo Udd, reijo.udd(a)sedu.fi

www.sedu.fi, Paikkakunta  >  Ähtäri  > Koulutuskeskus Sedu Ähtäri Koulutie > Projektit ja kokeiluhankkeet  > Liikennekasvatuksen toimintamalli

 

Ennakoivan katumuksen harjoite riskikäyttäytymisen ehkäisyssä (Liikenneturva)

 

Nuorten rattijuopumuksia ehkäisevä kampanja ravintoloissa - European Night Without Accident (ENWA) - lokakuun 3. lauantai

Lisätietoja:

Aluekoordinaattori, Liisa Viitanen, Ehyt ry, Pohjanmaan alue, liisa.viitanen(a)ehyt.fi,

http://www.europeannightwithoutaccident.eu/

 

Raportti

Nuorten liikenteen päihteettömyyttä edistävä kampanja European Night  Without Accident Etelä-Pohjanmaan ravintoloissa 20.10.2012

Liitteet

Liite 1 Tiedotusvälineille 10.10.2012

Liite 2 Englannin kielinen perehdytysmateriaali ENWA-kampanjaan osallistuville

Liite 3 Nuori, älä kuskaa kännissä

Liite 4 Raittiustietoa nuorilta nuorille

Liite 5 Liikenneraittiutta edistävä tempaus näkyy ravintoloissa

Liite 6 Ei rattiin juovuksissa. Valistustempaus viikonvaihteessa nuorelta nuorelle

Liite 7 Iloisen illan kova hinta

Liite 8 Lomake -puhallutustuloksille ENWA

Liite 9 Asiakaspalautekysely kampanjailtana

Liite 10 ENWA-kampanjan suunnittelua ja järjestämistä koskeva toimintamalli